>Sběr různych článku s různych stránek<

Leden 2011

V sousední galaxii našli vědci stejné látky jako na Zemi

27. ledna 2011 v 16:13 | tn.cz |  Vesmír a UFO

V sousední galaxii našli vědci stejné látky jako na Zemi

Fulleren
Umělecký snímek cizí galaxie, který zachycuje planetární mlhovinu utvořené kolem umírající hvězdy a v ní uhlíkové sloučeniny.
Foto: NASA
Daleko za naší galaxií nalezli astronomové stejné sloučeniny uhlíku, jako se vyskytují na Zemi.
Objev tak nepřímo podporuje existenci mimozemského života v cizích galaxiích, který se podobá tomu, jaký je k nalezení na naší planetě.

Pozemšťanům dobře známé sloučeniny uhlíku zvané fullereny nalezl v galaxii Malý Magellanův oblak za naší Mléčnou dráhou Spitzerův vesmírný dalekohled.
Malý Magellanův oblak
Malý Magellanův oblak
Foto: NASA

Uhlíková klubka, která tvarem připomínají fotbalové míče, objevili vědci v oblasti daleké umírající hvězdy. Ba co více - ukrývalo se zde značné množství těchto "fotbalových míčů", jejichž hmotnost se rovná patnácti Měsícům.

Malý Magellanův oblak je trpasličí nepravidelná galaxie, která se od Země nachází ve vzdálenosti 200 000 světelných let. Oblak obsahuje několik stovek miliónů hvězd. Struktura této galaxie je nepravidelná.
Fulereny
Fullereny jsou velmi stabilní sloučeniny.
Foto: NASA

Malý Magellanův oblak patří do místní kupy galaxií a je gravitačně vázaný s Mléčnou dráhou, kterou společně s Velkým Magallanovým oblakem obíhá po kruhové dráze. Vlivem slapových sil je deformován.

Fullereny jsou sférické molekuly, složené z pěti- a šestičlenných kruhů atomů uhlíku. Prostorově jsou tyto molekuly uspořádány do kulovitého tvaru a jsou mimořádně odolné vůči vnějším fyzikálním vlivům. Zatím nejstabilnější známý fulleren obsahuje 60 atomů uhlíku. Jeho čistá krystalická forma je tvrdší než diamant.

PŘEVRATNÝ OBJEV: Naši galaxii obíhají stovky jiných

27. ledna 2011 v 16:02 | tn.cz |  Vesmír a UFO

PŘEVRATNÝ OBJEV: Naši galaxii obíhají stovky jiných
Mléčná dráha
Počítačem generovaný snímek Mléčné dráhy. Kolem ní se podle astronomů skrývají další stovky jiných malých galaxií. Ze Země ale nejsou vidět.
Foto: NASA
Blízké okolí Mléčné dráhy není tak prázdné, jak si dosud vědci mysleli. Naopak je plné stovek, možná až tisíců dalších galaxií, které mohou hostit život.
Kolem velkých galaxií o velikosti Mléčné dráhy, obíhá podle astronomů množství "tmavých" trpasličích gaalxií, které nejsou vidět běžnými optickými přístroji.

Mohou být proto zařazeny do takzvané "tmavé (neviditelné) hmoty", která nejspíše tvoří 85 procent vesmíru.Proč nejsou některé galaie vidět

Jejich pozorování z naší Sluneční soustavy není možné, protože jsou například v zákrytu s hvězdami a prachovými oblastmi Mléčné dráhy. Mohou obsahovat také hvězdy, které tolik nezáří, případně se samy ukrývají v závojích vlastního kosmického prachu a plynů.


Jak ale tyto velmi těžko zpozorovatelné galaxie objevit? První z takových postupů představili astronomové z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Představili způsob, jak pozorovat rozložení vodíkových plynů, které se nacházejí kolem spirálních ramen Mléčné dráhy. Pokud tímto prostorem projdou satelitní trpasličí galaxie, pak v něm zanechají určité stopy - rozředí svým pohybem okolní plyny.
Spirálová galaxie NGC 6217
Spirálová galaxie NGC 6217 je dalším příkladem objektu, který může mít kolem sebe "tmavé" malé galaxie.
Foto: NASA

Počátkem roku vědci uvedli, že jedna z takových blízkých tmavých trpasličích galaxií se nachází na druhé straně Mléčné dráhy. V jejím pozorování brání kosmický prach, který se nachází mezi Zemí a tímto objektem. Od galaktického centra by měla být vzdálena 300 000 světelných let. Poloměr Mléčné dráhy je přitom 50 000 světelných let.

Kde se skrývá galaxie "X"?

Tuto galaxii "X" by rádi astronomové objevili s pomocí Spitzerova vesmírného teleskopu.

Dnes si odborníci myslí, že jen sama Mléčná dráha je obklopena mnoha desítkami, ba stovkami malých galaxií. Některé z nich ji obíhají podobně jako Zemi Měsíc, jiné přes ni, nebo kolem ní jen prolétávají, protože nejsou plně zachyceny její gravitační silou.

Jedním z takových galaxií, které jsou však ze Země dobře vidět, jsou například Velký a Malý Magellanův oblak.

Pokud by se existenci mnoha neviditelných galaxií kolem Mléčné dráhy podařilo prokázat, znamenalo by to, že vesmír není ve skutečnosti tak prázdný, jak se lidstvu dosud zdálo. Galaxií bychom v něm napočítali řádově mnohem více, s tím by souvisel i masivní nárůst počtu hvězd a cizích planet, včetně těch, které by mohly hostit inteligentní život.

Tajemství kosmického ducha vyřešeno! DALŠÍ ZÁHADY

27. ledna 2011 v 15:58 | tn.cz |  Vesmír a UFO

Tajemství kosmického ducha vyřešeno! DALŠÍ ZÁHADY

Záhada
Záhadný zelený objekt dlouho nedal vědcům spát.
Foto: NASA
Takzvaný "kosmický duch" byl velkou vesmírnou záhadou, která trápila mozky astronomů skoro čtyři roky. Odborníci dlouho nedokázali vysvětlit jeho původ. Podařilo se to až nyní.
S pomocí Hubbleova teleskopu vědci zkoumali úkaz nedaleko jedné z mnoha galaxií (IC 2487) v blízkém vesmíru. Hříčka přírody leží ve vzdálenosti asi 300 000 světelných let od ní.

Nazelenalý přízrak je viditelný díky světlu, které pochází z okolní galaxie. Světelným zdrojem je podle astronomů nejspíš černá díra v centru IC 2487.

Vědci odhalovali jeho podstatu po dobu několika let. Dnes tvrdí, že jde o shluk plynů, ze kterého se postupně tvoří nové mladé hvězdy.

Stáří těch nejmladších se odhaduje na několik milionů let. Pokud bychom se k nazelenalému klubku plynů chtěli dostat rychlostí světla, trvala by naše cesta 650 milionů let.

DALŠÍ ZÁHADY

Jsou Saturnovy prstence ostatky po "kosmické vraždě"?
Saturn v přirozených barvách
Saturn v přirozených barvách
Foto: spacetelscope.org

Jedna z nejdráždivějších záhad naší Sluneční soustavy - původ prstenců planety Saturn - může mít neméně přitažlivou odpověď. Nový výzkum naznačuje, že prstence mohly vzniknout v důsledku "kosmické vraždy".Nic ale dosud není stoprocentně potvrzeno.

Jupiter obestírá záhada. Nejspíš pohltil velkou planetu
Srážka Jupitera s planetou. Ilustrační foto
Srážka Jupitera s planetou. Ilustrační foto
Foto: Oficiální zdroj

Největší planeta v naší Sluneční soustavě Jupiter je zřejmě kanibal. Podle vědců Jupiter kdysi pohltil blízkou planetu, která byla asi desetkrát větší než Země.

Historie UFO: záhady, které hýbou světem
UFO. Ilustrační foto
UFO. Ilustrační foto
Foto: Daily Telegraph

I když se pozorování létajících talířů rozmohlo až v posledních desetiletích, mimozemšťany vídali už Číňané před tisícovkou let.

Může se zdát, že popularita UFO vznikla až s rozmachem sci-fi knížek, rádia a televize, není to úplně pravda. Je sice pravda, že si lidé začali létajících talířů ve velkém všímat až v druhé polovině minulého století, to ale neznamená, že by se ze středověku i starověku nedochovaly záznamy o podivných světlech na obloze. Více zde.

ZÁHADA: Pluto mění barvu do červena, vědci nechápou


NASA loni uvolnila zatím nejpodrobnější snímky vzdálené planetky Pluto. Obrázky z teleskopu Hubble ukazují těleso jako tajuplný svět, který mění barvy v závislosti na oběžné dráze kolem Slunce.

Planetka se na obrázcích podivně červená. Její osvětlená severní polokoule je naopak mnohem světlejší než dříve. Proč tomu tak je není úplně zcela jisté.

Co bylo před vznikem našeho vesmíru? Údajně jiný vesmír
Černá díra
Foto: Oficiální zdroj

Ptát se na to, co bylo před tím, než vznikl náš vesmír a tím pádem i vlastní čas a prostor, nedává moc smysl. Vědci dnes ale tvrdí, že i taková otázka má své opodstatnění a jsou přesvědčeni, že na ni umí odpovědět.

Podle teorie Velkého třesku vznikl vesmír před 13,7 miliardami let. Před tím neexistovalo vůbec nic, ani čas.

V kostele zřejmě našli hrob Anežky České. Tvrdí to restaurátor

27. ledna 2011 v 15:56 | tn.cz

V kostele zřejmě našli hrob Anežky České. Tvrdí to restaurátor

Anežka Česká
Anežka Česká je jednou z patronek České země. Nález jejího hrobu by byl mimořádně významným objevem.
Foto: internet

Pokud se objev potvrdí, byl by to pro český národ jeden z nejvýznamnějších nálezů poslední doby.
Restaurátoři možná našli v pražském kostele sv. Haštala hrob svaté Anežky České.

"Radarový průzkum potvrdil možný nález předpokládané schránky s ostatky a insigniemi sv. Anežky Přemyslovny," řekl restaurátor Denis Anfilov.

Definitivně případný nález potvrdí až otevření hrobu. Pátrání po ostatcích světice se shodou okolností děje přesně v době 20. výročí Anežčina svatořečení.

Kostel sv. Haštala

(foto: Jindřich Kodíček)

Osobnost Anežky má pro český národ v mnohém přímo mystický význam. Její svatořečení například přišlo pět dní před pádem komunistického režimu. Jakoby zázrakem se tak naplnilo se rčení, že "Česká země bude tehdy svobodná, až bude Anežka svatořečená".

Anežka je jednou z patronek České země a také jednou z figur na podstavci sochy svatého Václava na Václavském náměstí.

"Případné nalezení hrobu Anežky České by bylo velikou událostí nejen pro archeology, ale především pro církev," sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Zároveň ale mírní nadšení jako předčasné. "V kostele sv. Haštala probíhá již několik let archeologický výzkum, který má potvrdit hypotézy, že se v objektu nachází hrob Anežky České. K žádnému novému objevu, který by však tuto hypotézu definitivně potvrdil, nedošlo," uvedl Pištora. To nicméně není zcela v rozporu s tvrzením restaurátorů - i oni mluví o tom, že "definitivně" bude objev možné potvrdit až po otevření hrobu.

Přestože byl hrob svaté Anežky České dlouhodobě považován za ztracený, v povědomí mnohých lidí dlouho byla představa, že Anežčin hrob je ukryt právě u sv. Haštala. Radar podle restaurátorů potvrdil, že pod zemí se nejspíš ukrývá přibližně půl metru dlouhá truhla a dva kovové předměty. Mohlo by se jednat o královskou pečeť a berlu abatyše.

Přestože je Anežka Přemyslovna historickou osobností, je její příběh opředen mnoha legendami a obestřen tajemstvím. Již od 15. století se například připomíná proroctví, podle něhož "pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky najdou".

K obnovení průzkumů v kostele sv. Haštala vedlo restaurátory neobvyklé setkání. V dubnu se při práci v dílně na faře u sv. Haštala sešli s řádovou sestrou Annou Koláčkovou, františkánkou z kláštera sv. Kříže v Kroměříži.

"Přijela do Prahy s jasným cílem - najít hrob sv. Anežky," vzpomíná Anfilov. Řádovou sestru k pátrání vedly informace pocházející z 20. a 50. let. 20. století, k nimž se nedávno dostala.

Představu, že by Anežka mohla být pochována u sv. Haštala, posiloval i názor, že v něm skládala řeholní slib. Hrob se ale nenašel ani při rozsáhlém archeologickém průzkumu prováděném počátkem 80. let 20. století souběžně s vykopávkami v Anežském klášteře. Práce však tehdy nebyly dokončeny, zkoumání shodou okolností unikly právě presbytář a prostor hlavního oltáře, pod nímž se podle restaurátorů může hrob nacházet.

Řádová sestra, která restaurátory svým nadšením přiměla k pátrání, se opírala o několik zdrojů. Letos v dubnu se dostala k pozůstalosti faráře Františka Spindlera, který zaznamenal v zimě roku 1954 výpověď Anny Tomanové (1907 až 1957).

"Ostatky blahoslavené Anežky České jsou u sv. Haštala v Praze pod oltářními schody. Truhlička asi 50 cm. Je tam královská pečeť a berla abatyše. Všechno už je v bezpečí," uvedla tehdy Tomanová.

Ještě před ní na možné uložení ostatků upozornila Terezie Neumannová (1898 až 1962) a její slova zaznamenal kardinál Karel Kašpar v březnu roku 1929. Život Neumannové provázely neobvyklé události, které mnozí věřící považují za zázraky, a dokonce usilují o její blahořečení. Stejně tak je tomu v případě Anny Tomanové.

Restaurátoři spolu s Koláčkovou objevili pod dřevěným barokním pódiem u oltáře opukovou desku, která charakterem opracování i stářím odpovídá středověkému kameni. Pro stáří podle restaurátorů mluví i vyklečená místa v kameni, která musela vzniknout předtím, než byl kámen překryt dřevěným pódiem. "Stav desky odpovídá stáří více než 700 let," řekl Anfilov.

Velmistr řádu křížovníků s červenou hvězdou Jiří Kopejsko, výtvarník Pavel Baxa a Leo Vrzal, který poskytl techniku, pomohli zajistit průzkum možného hrobu.

Radarový průzkum v podlaze u hlavního oltáře koncem října potvrdil dutinu pod opukovou deskou obsahující několik objektů a kovové části. Restaurátoři jsou přesvědčeni, že jde o schránku s ostatky a insigniemi sv. Anežky.

Kniha návštěv

26. ledna 2011 v 22:05 | BlackBill |  Kniha návštěv
Kniha návštěv
Pište dolů do komentářů  

tn.cz Vědci: Mimozemšťani dorazí na Zemi! PŘIPRAVTE SE

11. ledna 2011 v 17:03 | tn.cz |  Vesmír a UFO

Vědci: Mimozemšťani dorazí na Zemi! PŘIPRAVTE SE

Vědci: Mimozemšťani dorazí na Zemi! PŘIPRAVTE SE
Vědci: Mimozemšťani dorazí na Zemi! PŘIPRAVTE SE
Foto: tn.cz/Profimedia.cz
11.01. 07:51 | tn.cz / ČTK
Země by se měla připravit na setkání s mimozemskými civilizacemi a nejlepším fórem pro přípravu takového plánu je OSN. Nic přitom nezaručuje, že taková civilizace bude přátelská.
Tvrdí to vědci v posledním čísle britského odborného časopisu Philosophical Transactions of the Royal Society A, který je celý věnován tématu hledání mimozemského života.

ČTĚTE TAKÉ:
Družice Kepler poprvé objevila hornatou exoplanetu
V minulém roce astronomové objevili 63 563 planetek
Modely vesmíru byly chybné. Černé díry na Zemi nejsou
Vesmír narazil do jiného. A to nejméně 4x, tvrdí vědci


"Astronomové objevují planety, kde by mohl existovat život a již nynější generace by mohla zažít objev mimozemského života. Pokud se ukáže, že nejsme ve vesmíru sami, zásadně to změní způsob, jakým se lidstvo na sebe dívá a musíme se na tyto důsledky připravit," napsali John Zarnecki z britské Open University a Martin Dominik z univerzity St Andrews v úvodním článku v časopisu věnovaném především matematice a fyzice. 

Tentokrát je celé číslo věnováno všem aspektům mimozemského života - od astronomie po biologii - a také politickým i teologickým důsledkům případného kontaktu s takovým životem. 

"Bude plán pro případ setkání s mimozemskými civilizacemi založen na radě skutečných vědců, nebo se prosadí mocenské zájmy a oportunismus?" ptají se Zarnecki s Dominikem. Podle nich v OSN již existuje mechanismus pro přípravu takové strategie - Výbor pro mírové využití vesmíru. Měl by se zaměřit i na přípravu plánu pro případné setkání s mimozemským životem, stejně jako se připravují plány například pro případnou kolizi Země s asteroidem. 

Počítejte s nejhorším

Profesor evoluční paleobiologie z univerzity v Cambridge Simon Conway Morris si zase myslí, že takové plány by měly počítat s nejhorším. Evoluce na jiných planetách by pravděpodobně byla ve své podstatě darwinovská a cizí život by měl tedy zřejmě hodně společného s pozemským, "obzvlášť, pokud by pocházel z planet podobných Zemi s biologickými molekulami podobnými našim". "To znamená, že by se nám ET mohl podobat i s tím nepříjemným, to znamená s našimi tendencemi k násilí," uvedl Morris ve svém příspěvku. 

"Proč bychom se měli připravit na nejhorší? Pokud inteligentní mimozemšťané existují, budou přesně jako my a naše nepříliš slavné dějiny nám dávají důvod k zamyšlení," napsal biolog. 

Profesor teologie z luteránského semináře v Kalifornii Ted Peters si myslí, že pozemská náboženství kontakt s mimozemským životem přežijí, i když takové setkání vyvolá řadu zásadních otázek. "Protože naše náboženské tradice vznikaly ve starověkém světě, jehož názory jsou již zastaralé, rozbijí nové šokující objevy naše dogmata? Jsou naše náboženství spojená jen se Zemí a povede kontakt s ET ke změně našeho pocitu nadřazenosti?" ptal se Peters. 

Domnívá se ale, že "teologové se neocitnou bez práce". "Tradiční teologové se budou muset stát astroteology... Předpovídám, že kontakt s mimozemskou inteligencí rozšíří existující náboženskou vizi o to, že veškeré stvoření - včetně 13,7 miliardy let dějin vesmíru plného božích tvorů - je darem milujícího a šlechetného boha," napsal Peters.