>Sběr různych článku s různych stránek<

Prosinec 2009

Strašická záhada objasněna, tvrdí policie. V domě strašil člověk

30. prosince 2009 v 14:15 | Ivan Blažek

Strašická záhada objasněna, tvrdí policie. V domě strašil člověk

Ani duchové, ani nevysvětlitelné fyzické jevy, ale nevhodně žertující člověk. Tak vypadá vysvětlení záhady domku rodiny Mračkových ve Strašicích na Rokycansku, ve kterém mělo od konce září letošního roku docházet bez zjevné příčiny k hoření zásuvek i dalších předmětů. Někteří odborníci ale zůstávají skeptičtí.
Domek ve Strašicích, kde docházelo k záhadným jevům.


"Na základě zjištěných skutečností policie dospěla k závěru, že události v domě musí být zapříčiněny konáním fyzické osoby, která se k tomu v následném podání vysvětlení přiznala," sdělila mluvčí rokycanských policistů Jana Tomková, podle níž bude případ odložen.
"S ohledem na výši způsobené škody v domě, která nepřesáhla částku pět tisíc korun, se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu dle trestního zákona," vysvětlila Tomková.
Jméno pachatele nezveřejnila, už dříve se ale spekulovalo o tom, že by za vším mohl být dvanáctiletý syn Mračkových. Ten se podle informací Práva skutečně přiznal, ale jen k zapalování kapesníků a obrázků na zdi, což údajně učinil proto, aby k domku vrátil upadající pozornost.

Odborníci nevěří, že by vše způsobil jen syn

"Nevěřím, že by mohl způsobovat i elektrické jevy," řekl Právu Martin Sobotka, západočeský mluvčí skupiny ČEZ. "Některé věci by nedokázali asi ani naši specialisté, třeba vyhazování pětadvacetiampérového jističe. Strašický případ prověřujeme dál," uvedl Sobotka.
Se závěry policie nesouhlasí ani geolog Martin Lang, který se ve zmíněné kauze rovněž angažoval. "Hořící obrázky, ano, to mohl skutečně udělat. To jsou ale extrémy, které jsem si hned škrtl a ani jsem o nich vážně nepřemýšlel. Elektrické jevy jsou věc jiná a ty zatím zůstávají nevysvětleny. Nyní je zvláštní, že s příchodem vlhkého počasí problémy prakticky ustaly," podotkl Lang.
Rokycanská kriminálka případ převzala tento měsíc. "Policisté shromáždili vyhotovené znalecké posudky, které již byly vypracovány firmami a společnostmi zainteresovanými na objasnění událostí v interiéru domu. Provedli ohledání místa činu, zajistili věcné stopy a zainteresované osoby podaly k případu vysvětlení," uvedla Tomková.
"K posouzení po odborné stránce byl jako konzultant přizván specialista pro neionizující záření docent Luděk Pekárek, který svými odbornými znalostmi podstatně přispěl k objasnění případu," dodala Tomková.

Starosta se raduje z publicity

"Pokud se záhadu podařilo vysvětlit, je to samozřejmě dobře," sdělil místostarosta Strašic František Nerad (SOS, NK) a dodal: "Ale na druhou stranu jsme z toho alespoň měli publicitu, o obci se psalo pořád dokola."
O případu se začalo hovořit v říjnu, kdy si rodinu Mračkových začaly trápit praskající žárovky a teploměry či samovolně hořící kryty elektrických zásuvek. K jevům docházelo i po odpojení domu od elektřiny.
Odborníci na místě provedli řadu geofyzikálních měření, ale na nic nepřišli. V souvislosti s tajemnými událostmi v domě vzniklo několik hypotéz. Některé hovořily o vlivu nedaleké vodárny, došlo ale dokonce i na slova o mrtvém, který chce pryč.
AUTOR>Ivan Blažek

6

21. prosince 2009 v 13:32 | MrRoliva

Podivejte se do konce sranda.


Záhada bermudského trojúhelníku

21. prosince 2009 v 0:33 | tn.nova.cz |  Zajímavá místa

Záhada bermudského trojúhelníku

Bermudský trojúhelník
| Tomáš Karlík
Oblast mezi Bermudami, Portorikem a Bahamami pohltila lodě i letky letadel. Jak je to možné?
V pondělním pořadu Víkend na TV Nova uvidíte řadu zajímavých reportáží na téma "Bylo nebylo." Dozvíte se něco o Heleně Vondráčkové, podíváte se, co dokáže oheň, uvidíte, kdo byli ilumináti. A taky nahlédnete do tajuplného Bermudského trojúhelníku - místa zahaleného mýty, legendami, ale i pověrami a občas i výmysly. Ve Víkendu se dozvíte, jaké jsou možné příčiny neuvěřitelných zmizení, které má Bermudských trojúhelník na svědomí.

Bermudský trojúhelník

Bermudský trojúhelník: řádí zde mimozemšťané?

Bermudský trojůhelník - lodě
Foto: tn.cz
19.05. 17:18 | Aktualizováno 17:48 | Tomáš Karlík
Můžou za záhadná zmizení mimozemšťané, metan nebo jen lidské chyby?Oblast mezi Bermudami, Barbadosem a Floridou je snad prokletá. Žádné jiné místo na světě nemá na svém kontě tolik zmizelých lodí, letadel a lidí. V pondělním Víkendu na Nově jste viděli, co všechno může být příčinou tajuplných zmizení - teorie sahají od zbytků technologie ztracené Atlantidy, přes metanové bubliny, které udusí posádku lodi, až po zvláštní infrazvukové vibrace způsobující šílenství.


Už Kryštof Kolumbus

Bermudský trojúhelník se stal fenoménem až v polovině 20. století, ale jeho tajuplná a občas i děsivá historie sahá mnohem dál. První zmínka o Trojúhelníku záhad pochází z pera Kryštofa Kolumba - a už slavný mořeplavec byl z tohoto místa pořádně nervózní. Nejenže začal hned po vplutí do tajemné oblasti nevysvětlitelně zlobit lodní kompas, ale námořníky vyděsila i podivná pohybující se světla na horizontu.

Bermudský trojůhelník - mapa
Foto: archiv

Let 19

Další vlna podivných fenoménů se objevila ve 20.století. Snad největší záhadou je nevysvětlitelné zmizení Letu 19 z roku 1945. Pět letadel značky TBM Avenger tehdy vyrazilo na tréninkový let a ani jedno se už nevrátilo zpět. Letu velel výjimečně zkušený poručík Taylor, který měl nalétáno přes 2500 hodin. I přes dobré počasí letadla zmizela. V posledním hlášení jeden z pilotů křičí, že se ztratili a že vůbec neví, kde je. Ani tím však ještě záhada nekončí. Když se avengery odmlčely, vyslalo námořnictvo na pátrání po nich další stroj, hydroplán PBM Mariner. Ani po něm se už nikdy nenašla ani stopa…

Námořnictvo nikdy nedokázalo vysvětlit příčinu zmizení šesti letadel , ale poslední fakta naznačují, že zmizení nebylo zase až tak záhadné, jak by si člověk myslel. Poručík Taylor byl sice výtečný pilot, ale mizerný navigátor - za II. světové války se ztratil několikrát a dvakrát dokonce zapíchl svůj stroj do moře, když mu došly pohonné hmoty. Ani počasí podle všeho nebylo tak skvělé, jak se dříve tvrdilo, podle meteorologických záznamů se po poledni začalo rychle kazit.

Bermudský trojůhelník - letadla
Foto: archivZmizení lodí

S Bermudským trojúhelníkem se často spojuje podivné zmizení posádky lodi Mary Celeste. Ale to je omyl - záhadné to sice je, ale stalo se to nedaleko pobřeží Portugalska. Pořádná záhada je oproti tomu zmizení lodi USS Cyclops. Jednalo se o vůbec nejhorší katastrofu americké vojenské lodi, kterou nezpůsobilo nepřátelské plavidlo. Loď zmizela beze stop v březnu 1918 i se všemi 309 muži na palubě… Podobně nevysvětlitelné je i vypaření se lodi Spray, které velel asi nejlepší námořník své doby, kapitán Joshua Slocum. Byl to vůbec první člověk, který sám obeplul celou Zemi! Osudným se mu stal až Bermudský trojúhelník…
Bermudský trojůhelník - pláže
Foto: archivPodle pojišťoven nic nehrozí

Všechny významné pojišťovny tvrdí, že Bermudský trojúhelník není ničím výjimečný. Například světoznámá pojišťovna Lloyds ve své zprávě napsala, že množství nevysvětlitelných incidentů v této oblasti je dokonce podprůměrné! Navíc v posledních 30 letech už záhadné oblasti k žádným zmizením nedochází. Pokud za únosy lodí stáli mimozemšťané, tak je zřejmě vypudili turisté, kterých na plážích Bermud neustále přibývá…

Co se to tam děje?
S Bermudským trojúhelníkem bývají často spojovány přírodní jevy různého původu. Některé oprávněně, některé ne.
Biminská zeď je podivný val, který vypadá, jako by byl postavený z metrových bloků kamene. Někteří vědci a záhadologové ji pokládali za zbytky Atlantidy, ale nejnovější výzkumy ukázaly, že pravda je jinde. Jedná se o zcela přirozený útvar, který vznikl korozí vápenců.
Sargasové moře zasahuje východní část Bermudského trojúhelníku. Tato oblast má opravdu na svědomí několik pohřešovaných lodí. Je to podivné místo, které ze všech stran obtékají mořské proudy. Díky tomu je zde mořská hladina o něco výš než jinde a hladina je plná řas sargasů. Sargasovému moři se také říká Moře přízraků - díky mořským proudům se sem dostanou vraky lodí ze širokého okolí.
Bílá voda je jev, o němž se zmiňuje celá řada posledních zpráv ztracených lodí. "Voda kolem nás je najednou úplně bílá," zaznělo mnohokrát i z vysílaček letadel. Tento jev má však také prozaické vysvětlení - voda v okolí Baham je bělavá poměrně často. Je to způsobeno drobnými částečkami argonitu. Ty se vysrážejí, když se chladnější voda rychle zahřeje. Právě v mořích kolem Baham vzniká tento fenomén dost často, přispívá k tomu zejména velká plocha relativně mělké vody, která se snadno a rychle prohřeje.
Šílenství kompasu, o kterém psal už Kolumbus, je také jev známý námořníkům už po celá staletí. Místa, kde se kompas úplně zblázní, se nazývají lokální magnetické anomálie. Jsou způsobené vysokou koncentrací magnetických minerálů na jednom místě. Vzhledem k tomu, že Bermudský trojúhelník patří mezi geologicky nejlépe prozkoumaná místa na světě, je velmi nepravděpodobné, že by se právě tady nějaká taková anomálie nalézala. Některá zmizení lodí se však dají vysvětlit pomocí tzv. magnetických bouří - výjimečných jevů, ke kterým však dochází po celé naší planetě. Jejich příčinou jsou proudy elektromagnetických částic ze Slunce, které mohou úplně zmást kompasy. Kapitán, který se podle kompasu řídí, tak snadno omylem narazí na korálový útes.

doura

21. prosince 2009 v 0:30 | tn.nova.cz |  Záhady a pravdivosti


Záhadná díra ve vodě se objevila na jednom americkém jezeře. Jeden z turistů ji natočil.

Dům, ve kterém straší

21. prosince 2009 v 0:28 | tn.nova.cz |  Paranolmární jevy

Podivné hučení v domě ve Lhánicích na Vysočině zůstává nevysvětleno. Vibrace ale nepochází z dukovanské elektrárny.
Nepříjemné vibrace a hukot sužuje obyvatele jednoho z domů ve Lhánicích už od září. Podrobnosti TADY.

Jenomže veškerá pátrání po zdroji nepříjemného hučení jsou zatím neúspěšné. Neuspěl senzibil, žádná zjištění nepřineslo ani měření hygieniků. Do případu se proto vložil i Ústav fyziky Země z Brna, který má v nedalekém Moravském Krumlově seismickou stanici vybavenou citlivými přístroji právě na měření vibrací. Více ZDE.

"Dělali jsme dvě měření. První z května, kdy rodina ještě žádné vibrace nepociťovala a druhé ze září, kdy už si stěžovala na nepříjemný hluk," potvrdil ředitel ústavu Jan Švancara. V tomto období byl také zvýšen výkon Jaderné elektrárny Dukovany, jež postižená rodina považovala za jeden z možných zdrojů vibrací.

"Z měření vyplývá, že v tomto období nepřibyl žádný nový zdroj vibrací a že se naměřené hodnoty neliší," dodává Švancara. Tím zároveň vyloučil, že by za hučení opravdu mohlo zvýšení výkonu JE Dukovany.

Rodina ze Lhánic je nešťastná a dům se pokouší prodat. Rozhovory už proto odmítá, nicméně přes SMS majitelka domu vzkázala, že by vibrace mohlo dle mínění jí oslovených vědců způsobovat porušené elektromagnetické pole.

Rodina se proto nyní snaží požádat o spolupráci Národní referenční laboratoř, ta ale zatím podle majitelky domu žádná měření neuskutečnila.

Nevysvětlitelný úkaz: desítky robertků na silnici

21. prosince 2009 v 0:22 | tn.nova.cz

Nevysvětlitelný úkaz: desítky robertků na silnici

Erotické hrátky s vibrátorem.
Foto: profimedia.cz

Na silnici se našlo třicet umělých penisů. Podnikaví místní obyvatelé ji překřtili na "Dildo Boulevard", tedy "Robertkovou".
Velké překvapení zažili v pátek obyvatelé venkovského předměstí australského města Darwin. Když odcházeli ráno do práce, na silnici uviděli 30 umělých penisů.

"Je to fakt záhada. Nevíme, odkud se vzaly," popsala Laurelle Batesová. I když prý sexuální pomůcky vypadaly použité, během dne jich několik z ulice zmizelo. "Některé větší jsou pryč," poznamenal Robert Johns.

Robertková - Dildo Boulevard. Zdroj: Northern Territory News
Robertková - Dildo Boulevard. Zdroj: Northern Territory News
Foto: internet

Na záhadu s umělými penisy zareagovali místní s humorem. Přejmenovali silnici, na které se ještě několik dní povalovaly robertky nebo jejich autem přejeté pozůstatky, na "Robertkovou".

Tajemná podzemní chodba v Bohumíně

21. prosince 2009 v 0:20 | tn.nova.cz |  Zajímavá místa


Historikové, pamětníci i úředníci v Bohumíně si teď lámou hlavu nad tím, k čemu mohla chodba sloužit.
Několik desítek metrů dlouhou podzemní chodbu zhruba ve tvaru písmene S objevili před několika dny dělníci pracující na stavbě nového mostu v Bohumíně-Skřečoni.

"Dělníci při průzkumu pozemku narazili na nenápadný otvor v zemi, a vzápětí zjistili, že jde o vchod do podzemní chodby. My jsme okamžitě pátrali v archivech i mezi pamětníky, oslovili jsme také armádu, ale stále netušíme, co je chodba zač. Nikdo o jejím původu nic neví," říká mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

"Chodba má rozměry zhruba 170 centimetrů do šířky, vysoká je asi dva metry, několikrát se zatáčí, po lýtka je zatopena spodní vodou, a projít se dá do vzdálenosti zhruba čtyřiceti metrů, pak je zasypaná," říká historik Jiří Spáčil z Bohumína.

"Chodba vede ve směru od železničních kolejí k parku Petra Bezruče, ale při průzkumu jsme nenarazili na nic, co by mohlo objasnit, k čemu sloužila," dodává Spáčil.

"Neznáme ani její stáří, řekl bych však, že její vybudování bude spadat do období kolem roku 1930, možná dříve. Ale proč ji tady někdo postavil, to je záhada," říká Jiří Spáčil, který doufá, že se podaří vypátrat někoho, kdo ví, k čemu chodba sloužila.

Snad se to podaří dříve, než bude tajemná chodba zlikvidována. Bude totiž muset ustoupit stavbě nového mostu.

Jackson vystupuje z auta živý a zdravý

21. prosince 2009 v 0:06 | tn.nova.cz

Záhada videa, na kterém je zpěvák živý a zdravý, je vyřešena. Auto, které vezlo jeho rakev a ze kterého vystupuje živý a zdravý, je jiné.

Nedávno se na internetu objevilo pozoruhodné video, ve kterém je popová legenda naživu. Zveřejnil ho portál LiveLeak. Na záběrech Jackson vystupuje z auta koronera v době, kdy už měl být dávno po smrti.
Materiál byl údajně natočen 7. července, po oficiálním rozloučení se zpěvákem v losangelském Steaples Center. Více si o rozlučkovém ceremoniálu, který se stal jednou z nejsledovanějších událostí na internetu, si přečtěte ZDE.

Po rozlučkové akci kameraman údajně sledoval vůz koronera, který vezl zpěvákovu rakev do podzemních garáží. Tam ale najednou nastává zvrat, zpěvák z auta vystupuje živý a zdravý.

Auto coronera originál
Originální vůz, který převážel tělo Michaela Jacksona
Foto: internet
Server tvnoviny.sk odhalil, že na videu něco nesedí. Osoba, která vystupuje z vozu sice vypadá jako Jackson, poznávací značka se sice shoduje s originálem, ale je tu jeden zásadní rozdíl. Auto, které vezlo tělo po rozlučce, mělo nálepku na dveřích. Vůz, ze kterého Jackson vystupuje na dalším videu, už tuto nálepku nemá.

Auto coronera padělek
Vůz z videa
Foto: internet

Kdo video natočil, však zatím zůstává záhadou. Jasný je ale výsledek soudní pitvy, který odhalil, že krále popu zabilo silné anestetikum propofol.
Lék mu předepsal jeho osobní lékař Conrad Murray. Před spaním mu podával 50 miligramů této látky, aby mohl usnout. Dva dny před zpěvákovou smrtí se pokusil lék vysadit, bál se, aby si na něm Jackson nevybudoval závislost.
Dal mu na spaní během pár hodin několik jiných léků, protože samostatně nezabíraly. V 10:40 dopoledne k nim přidal i propofol.

Když zpěvák usnul, Murray si odešel vyřídit několik telefonátů. Když se ale vrátil, zjistil, že Jackson nedýchá. Více ZDE.

Mary Celeste

20. prosince 2009 v 23:55 | tn.nova.cz

Mary Celeste - opuštěná loď, jejíž posádku si vzal ďábel

Mary Celeste
Foto: WikiMedia Commons

4. prosince 1872 objevilo britské námořnictvo opuštěnou loď Mary Celeste. Na stole ještě stálo jídlo, záchranné čluny byly na palubě, ale celá posádka záhadně zmizela.

Krásná plachetnice pomalu klesala ke dnu. Půvabný dvojstěžník se potápěl nedaleko Rochelois v haitském zálivu Gonave. Majitel lodi se jen usmál. "Konečně jsem se té prokleté lodi zbavil," pomyslel si. Už léta nebyl schopen sehnat na ni posádku a navíc byla loď jménem Mary Celeste neprodejná - kdo by si koupil plavidlo, o němž se říká, že jeho posádku odnesl ďábel?

Špatná pověst Mary Celeste vznikla o 23 let dříve. Tehdy, 4. prosince 1872, plula britská briga Dei Gratia podél Azorských ostrovů, když plavčík zpozoroval na pravoboku podivně se chovající loď. Plula nepravidelně, zdálo se, že má nevhodně nastavené plachty a její posádka ani nereagovala na signály. Kapitán proto vyslal na palubu lodi jménem Mary Celeste tři muže.

Mary Celeste
Foto: WikiMedia Commons

Velel jim jeho první důstojník Deveau. Když trojice vstoupila na palubu podivného plavidla, spatřila podivnou scénu. Na lodi bylo vše v naprostém pořádku, neporušený náklad byl pečlivě zabalený v bednách, v kajutách se houpaly sítě na spaní a na některých stolech stálo připravené jídlo. Vše vypadalo, jako by posádka loď opustila jen před několika hodinami. O opaku svědčily jen potrhané plachty a lodní deník. Poslední záznam v něm byl starý dva týdny. Za tu dobu musela Mary Celeste urazit nejméně 400 mil.

V roce 2004 našla expozice vrak úmyslně potopeného plavidla. Podívejte se na video z hledání:

Námořnictvo vyšetřuje

Nalezená loď byla odtažena do přístavu v Gibraltaru. Pak začalo vyšetřování, kterého se ujala britská admiralita. To trvalo několik let, ale k ničemu nevedlo. Úředníci však objevili spoustu záhadných okolností. Loď byla v perfektním stavu, posádka ji neměla důvod opouštět. Mary Celeste měla vše v úplném pořádku - jen na měděné obšívce trupu našli vyšetřovatelé dvě podivné rýhy. Jako by něco nesmírně ostrým nástrojem načrtlo linii podél lodi. Ale tyto škrábance nemohly zabránit Mary Celeste v plavbě.

Kam zmizela posádka?

Ještě podivnější byly detaily zjištěné uvnitř lodi. V kajutě posádky byly nalezeny prázdné kufry posádky. Nic nenasvědčovalo, že by se námořníci pokoušeli balit. Na palubě dokonce nechali i maličkosti, bez nichž by se správný mořský vlk nevydal ani metr z kajuty - například gumové holínky nebo dýmky napěchované tabákem.

Že posádka musela Mary Celeste opustit ve spěchu, dokazuje i nález otevřené lahvičky od léků. Její majitel už neměl čas ani na to, aby ji zazátkoval… Že se na palubě stalo něco podivného, naznačuje i rozestlané lůžko kapitánovy manželky. Viktoriánsky cudná Angličanka by takhle zanedbala své povinnosti jen v případě ohrožení života.

Kapitán Benjamin Briggs
Kapitán Benjamin Briggs.
Foto: WikiMedia Commons

Vyšetřovatelé nejprve podezírali majitele lodi z pokusu o pojistný podvod, ale pro tuto hypotézu nenašli žádný důkaz. Ostatně náklad v hodnotě 30 tisíc dolarů zůstal v podpalubí bez poškození, takže by "podvodník" od pojišťovny stejně téměř nic nedostal. V úvahu nepřipadaly ani další hypotézy: nenašly se důkazy ani pro přepadení piráty, vzpouru nebo další klasické příčiny opuštěných lodí. Ale zase se začaly vynořovat další a další podivné okolnosti.

Krev nebo něco jiného?

Pod lůžkem kapitána Mary Celeste byl objeven zvláštní kord s velice jemně cizelovaným ostřím. Příbuzní kapitána o žádné takové zbrani nic netušili. Na několika místech lodi byly nalezeny hnědé skvrny, jejich analýzu si nechala Admiralita zaplatit. Původní podezření, že by mohlo jít o krev, se nepotvrdilo. A co hůř - ukázalo se, že tehdejší věda vůbec nebyla schopná říct, co je to za materiál.

Současně probíhalo pátrání po posádce. Marně. Ani v době vyšetřování, ani nikdy poté se nepodařilo objevit jedinou stopu po zmizelých námořnících. V březnu 1873 vynesl soudní dvůr rozsudek. V tom se říká, že vyšetřující úředníci nejsou schopni udat příčinu toho, proč posádka opustila loď a nejsou ani schopni navrhnout rekonstrukci událostí na palubě Mary Celeste. Bylo to poprvé v historii, kdy soudní dvůr v takové záležitosti nedospěl k jasnému závěru.

Teorie

Teorií, co mohlo způsobit zmizení posádky, je několik.

Piráti
V druhé polovině 19. století řádili piráti podél západního pobřeží Afriky poměrně často. Ale právě v 70. letech byla situace zdaleka nejklidnější; Britové měli na Gibraltaru vše pod kontrolou. Za celé desetiletí došlo v této oblasti jen k jedinému přepadení. Ale především by piráti určitě nenechali loď naloženou cennostmi plout dál.

Vrazi z Dei Gratia
Do podezření upadla také posádka lodi Dei Gratia, která Mary Celeste našla. Tvrdilo se, že posádku Mary Celeste povraždili, aby dostali nálezné za loď. Problém této teorie je v tom, že kapitán Dei Gratia i kapitán Briggs s Mary Celeste byli dobří přátelé.

Alkohol
Teorie alkoholu se objevuje ve dvou podobách. Jedna říká, že se posádka opila a po rvačce skončila v moři. Ale na palubě nebyly objeveny žádné stopy rvačky ani potyčky. Druhá teorie je pravděpodobnější, ba dokonce ze všech teorií úplně nejpravděpodobnější. Mary Celeste vezla velký náklad lihu. Jeho výpary se mohly začít uvolňovat a hrozilo, že explodují. Jediné, co posádce zbývalo, bylo pokusit se loď odvětrat nebo co nejrychleji prchnout. Mužstvo se tedy mohlo vrhnout po hlavě do vody, ale už se zřejmě nebylo schopné dostat zpět na palubu. Že by to mohla být pravda, dokazují otevřené okenice na lodi i několik pootevřených sudů s lihem.

Podivné teorie
Záhadologové přišli i s podivnějšími teoriemi. Nabídli například vysvětlení v podobě metanových bublin unikajících z mořského dna, které mohly posádku otrávit a vyvolat u ní šílenství. Další se pokouší vysvětlit zmizení posádky jako důsledek únosu mimozemšťanů nebo útoku podivných mořských tvorů. Ať už to bylo jakkoliv, stala se Mary Celeste jednou z největších záhad, které známe.


Záhada z podzemní továrny wehrmachtu. Viděli tam ducha?

6. prosince 2009 v 20:58 | tn.nova.cz |  Záhady a pravdivosti


Na severu Čech řeší záhadu tajemné postavy na fotografii. Snímek vznikl v bývalé nacistické továrně.
Fotografii pořídila skupina hráčů airsoftu v podzemních tunelech v Jánské u Děčína. Za druhé světové války se tam vyráběla letadla pro německou armádu.

Při prohlížení snímku se ale jeho autor nestačil divit. V popředí je na fotce silueta postavy. Jenže... Fotograf tam nikoho nefotil. V úvahu nepřipadá ani stín, protože postava má ruce u těla. Podle autora nejde prý ani o odraz.
"Ten obrázek opravdu vypadá jako zhmotnění nějaké duchovní entity, což by s ohledem na historii těch podzemích prostor bylo docela možné," řekl odborník na paranormální jevy.

To, že v tunelech se odehrává něco mezi nebem a zemí, potvrzují i někteří místní. Dokazuje to i výcvik záchranářů se psy. Ti se prý uprostřed jednoho z tunelů zastaví a nechtějí dál.

Průvodce záhadu vysvětluje tím, že při ražbě štol v tunelech zahnynuli lidé. Jejich duše tam teď straší. V Jánské se traduje i historka, že vězni si v podzemí museli kopat vlastní hroby.

duch ve výtahu

6. prosince 2009 v 20:54 | tn.nova.cz |  Paranolmární jevy

Podívejte se pozorně na video. Buď je to fakt prima trik, anebo bezpečnostní kamera zachytila ducha.
Stalo se to v Singapuru v jednom ze zdejších mrakodrapů prošpikovaných kancelářemi. Bezpečnostní kamery zachytily cestu dvou mužů budovou.

Do zjevně prázdného výtahu nastoupí sami - a když vystupují, za zády jednoho z nich se náhle objeví přízračná babička.

Je to duch nebo si někdo pohrál se záběry bezpečnostních kamer? Šourající se stařenky obvykle v hypermoderních kancelářských budovách běžně neoperují.


Video je každopádně populární, a tak pátrají novináři i lovci záhad. A renomované firmy se dušují, že se případ určitě neodehrál u nich. Třeba by jim přízrak zkazil byznys.

V kadeřnictví straší duch

6. prosince 2009 v 20:52 | tn.nova.cz |  Paranolmární jevy

Bílá skvrna, která je na videu, je podle specialistů na paranormální jevy skutečně duch. Do holičství si "krotitele duchů" zavolal sám vyděšený pětatřicetiletý majitel salonu.

Holič Harry Browns odborníkům na duchy řekl, že zvláštní jevy ve svém kadeřnictví pozoruje už delší dobu.

"Někdy si moji klienti stěžují, že jim něco fouká do vlasů. Kadeřnice zase říkají, že jim mizí nůžky a hřebeny," popisuje strašidelné jevy ve svém salonu Browns.

Dosud se mu ale nikdy nepodařilo žádného ducha vyfotit, natož natočit na video. "Jednou mi dokonce jeden vyděšený zákazník řekl, že v zrcadle za sebou viděl stát dvě postavy ve velmi starých šatech. Nikdo jiný tam ale nic neviděl," pokračuje ve vypravování Browns.

"Už jsem nemohl déle čekat a pro jistotu jsem zavolal odborníky na paranormální jevy," dodává mladý majitel holičství.

Do salonu přijeli lovci duchů, nainstalovali kameru a čekali, jak pozorování dopadne. V půl deváté večer kamera zachytila zvláštní bílou skvrnku, která proletěla ze dveří kolem objektivu. Při letu změnila dokonce i tvar.

"Mohl by to být nějaký bývalý a třeba i popravený vězeň," zamýšlí se odbornice na duchy Kelly Goddard. A nemusí být daleko od pravdy. V domě, kde je teď Borwnsovo kadeřnictví, totiž zhruba před dvěma sty lety býval městský soud s věznicí a v jeho sklepě se dokonce odsouzení věšeli.

"Nejzajímavější je, že duch měl tvar vlastně jako duše," dodává Goddard.

Kadeřník Browns se ještě nerozhodl, jestli bude zvát vymítače. "Zatím se duch chová vlastně slušně, jen si sem tam něco vezme. Budu rád, když to tak zůstane," zakončuje svoje vyprávění Browns.

Lochneská příšera

6. prosince 2009 v 18:40 | ireferaty.lidovky.cz |  Záhady a pravdivosti
Lochneska připlouvá
Psal se rok 1934, když uznávaný londýnský chirurg Robert Wilson projížděl v autě se svojí přítelkyní kolem jezera Loch-Ness, aniž by tušil, že následujících několik minut změní jeho život. On i jeho přítelkyně samozřejmě slyšeli o tom, že před rokem tu manželé Spiceovi při jízdě autem málem vrazili do podivného velké tvora šinoucího se přes cestu. Byla to událost, která odstartovala loveckou horečku, doktor Wilson ale nevěřil tomu, že by zrovna on měl to štěstí a zažil něco podobného. Vtom ale jeho přítelkyně vykřikla překvapením. ,,Můj bože, to je ta příšera," vydralo se jí z úst a oči sledovaly jezero. Na hladině se něco pohybovalo a zanechávalo to za sebou zčeřenou brázdu. Z vody vyčníval dlouhý krk a jeho výška dokazovala, že se jedná o velkého tvora. Doktor Wilson okamžitě dupnul na brzdy a protože měl sebou fotoaparát, tvora vyfotil. Tak vznikl snímek, který podpořil tvrzení manželů Spiceových a rozpoutal kolotoč podvrhů, vtípků a amatérských i přísně vědeckých pokusů o odhalení pravdy. Jezero Loch-Ness se stalo nejznámější destinací Skotska, k níž ročně proudí tisíce turistů s připravenými fotoaparáty a kamerami. Všichni doufají, že to budou právě oni, kdo definitivně odpoví na otázku, co se skrývá v temných hlubinách jezera.

Tajemná hlubina
Každý, kdo hledá pravdu o příšeře z jezera Loch Ness se musí nejprve připravit na setkání se samotným jezerem. Nad jeho temnými a zakalenými vodami se střídají mlha a těžké mraky, počasí je tu extrémně proměnlivé a voda má po většinu roku teplotu kolem jednoho stupně nad nulou. To není prostředí vhodné pro mnoho živočichů, natož pro člověka, který se rozhodl dnem a nocí zkoumat tuto vodní masu. Jezero Loch-Ness je 35 kilometrů dlouhé, 1,5 km široké a hluboké kolem 220 metrů. Dost místa na to, aby se tu mohl skrýt tvor, který nemá rád společnost. Řada výzkumů navíc potvrdila, že dno jezera je pokryto několika jeskyněmi a že jezero je (nebo bylo) možná spojeno i s mořem. Je možné, že sem před několika tisíci lety při vzniku jezera pronikla skupinka tvorů a když se za nimi cesta uzavřela, zabydlela se tu. A nebo připlouvají z hlubin oceánu dodnes. Není divu, že hledání Lochnesky připomíná hledání jehly v kupce sena.
Lochneska je záhadný živočich,který se objevuje ve skotském jezeře Loch Ness. Podle svědků by tento živočich měl být velký asi 15-20 metrů,tří metrovým krkem a výrůstkem ve tvaru rohu na hlavě. Někteří pozorovatelé uvádějí také dlouhé tmavé chlupy na částech těla. O jeho výskytu se vedou dlouhodobé spory, stejně jako o přesném druhovém zařazení. Jisté však je, že jde o jeden z nejčastěji zkoumaných druhů záhadných tvorů.
800 kilometrů od Londýna, ve skotském hrabství Inverness se nachází jezero Lochness. A v něm už 2000 let přežívá záhadný tvor.
ZDROJ>ireferaty.lidovky.cz

Mrtví pod smírčími kříži!

6. prosince 2009 v 18:32 Zajímavá místa

Před 70 lety se našla pod kamenným křížem u Židlova na Českolipsku kostra s rolničkami. Podle nich se soudilo, že by mohlo jít o nomádský hrob ze 7.- 8. století...
Obrazek