>Sběr různych článku s různych stránek<

Záře

24. srpna 2009 v 22:12 | MICHAL |  Paranolmární jevy
Přesně před rokem se tento titulek objevil na informačním studentském serveru DIONE.
Webová kamera namířená na fakultu elektrotechnickou (FEL) zachytila v noci nezvyklou záři. Takto vypadá pohled ve dne:
picture_4¨
A takto v noci, 24.1.2006 : webcam1
Úkaz se opakoval ještě jednou : webcam
Není jasné, od čeho osvětlení vzniklo. Nikdo se o řešení nepokusil.
Takže se o vysvětlení pokusím.
Podívejte se na první fotografii. Jak víme, jde o záběry z venkovní kamery, takže byla určitě umístěna v krytu pro venkovní kamery. Na této první fotografii můžeme vidět v levé části, ve stejném místě jako světelné efekty rozmlžení záběru, které při bližším zkoumíní připomíná stopy vody, či lehké námrazy na skle. Kryt venkovních kamer pochopitelně má před objektivem krycí sklo, venku je zima. To značí, že na skle krytu kamery pravděpodobně byly stopy vody, které namrzly.
Tato skutečnost každému fotografovi napoví, co se v takovém případě stane při nočním záběru, kdy je clona otevřena na maximum, pokud se v záběru objeví silnější zdroj světla. Podle zkresleného zbarvení pouličních lamp lze usuzovat na sodíkové lampy, které způsobí barevný posun celého snímku. Díky tomuto posunu lze usuzovat podle zbarvení světelných stop na druhém a třetím snímku na skutečnou barvu zdroje světla, který toto způsobil. Další indicií je skutečnost, že tyto světelné stopy se objevily pouze na dvou snímcích. Průmyslové rekordéry, či počítače, na které se záznamy z kamer nahrávají, zaznamenávají jen jeden snímek po několika vteřinách (kvůli kapacitě záznamu). To znamená, že zdroj světla trval pouze jen několik vteřin - po dobu záznamu dvou snímků.
Jak jsem psal výše, o námraze na skle krytu kamery v některých místech, už ti fotograficky zdatnější tuší, kam mířím - zdroj světla byl pouze na jednom místě a byl velmi silný (pro kameru), a díky vodě, či námraze na skle kamery se rozptýlil. Zdroj byl podle lokalizace na snímku nepohyblivý - alespoň po dobu těch dvou snímků - pak mohl odjet mezi snímky. Takže podle zbarvení na snímku s ohledem na barevný posun bych tipoval na dvě možnosti.
1) Xenonové reflektory automobilu, který rozsvítil a během pár vteřin po nastartování odjel
2) Někdo "dorážel" zásoby zábavné pyrotechniky ze silvestra
Franta Javůrek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | 10. listopadu 2013 v 0:02 | Reagovat

Taky mohl někdo krátce svítit na kameru zeleným laserem

2 Tom Tom | 10. listopadu 2013 v 0:07 | Reagovat

jo a až teď jsem si všimnul, podle datumu uvedeného ve spodním pravém rohu snímků, že jev se neopakoval ve stejný den po několika vteřinách, ale až po necelých dvou měsících!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama